BİZ KİMİZ - Iron and Breath

Iron and Breath bir hayalin gerçeğe dönüşmüş hali aslında. Bir Ege çocuğu olan, kurucusu ve baş antrenörü Orhan Tezişçi’nin küçük yaşlarında Arkeoloji Müzelerini gezerken saatlerce hayranlıkla izlediği muhteşem Yunan Tanrısı heykelleriyle başlayan bir serüven.

–Onlar gibi olmak- için spor salonuna adım atmasıyla başlıyor her şey. Hayalleriyle dalga geçiliyor, alay ediliyor ama bir an olsun soğuk demirlere ve aldığı derin nefeslere olan bağlılığını bırakmıyor yıllar boyunca. Demir ve Nefes’in en güzel dost olduklarına inanıyor bu Ayvalık’lı çocuk.
Bu küçük sahil kasabasında o zaman gym olmaması onu yıldırmıyor. Arkadaşlarıyla her haftasonu İzmir’deki bir salona giderek antrenman yapma bahanesiyle girip –çaktırmadan- oradaki ekipmanların ölçülerini alıyor ve cep harçlıklarıyla demircide yaptırıyorlar bunları. Eski bir zeytiyağı deposunu kiralıyorlar ve bu ilk gym’I oluyor Ayvalık’ın.

1997 yılında İzmir’e gidiyor ve Fuar Fitness Merkezi’nde ilk profesyonel antrenman çalışmalarına başlıyor Bu dönem içerisinde spor eğitiminin ilk teorik ve pratik oluşumlarını Erdog Astan, Haldun Sevel ve Özer Baysaling isimli duayenlerden alıyor.

1999 yılında Birleşik Devletler Massachusetts Boston’da faaliyet gösteren Dean College’da Sales & Marketing eğitimine başlıyor ve mevcut akademik başlığa ek şekilde American Studies ekolünde profesyonel fitness ve kişiye özel antrenman çözümlemeleri eğitimlerine katılıyor akşam derslerinde.

Bu dersler çerçevesinde: temel farmakoloji, endokronoloji, beslenme, biyokimya, biyomekanik, fizyoloji ve genetik derslerine katılıyor.Aynı dönem içersinde Boston Vitamine Shop, Gold’s Gym ve World Gym gibi global faaliyet gösteren fitness merkezlerinin de eğitimlerine katılarak bu şirketlerin birinci ve ikinci derecede satış ve pazarlama teknikleri ve kişiye özel hizmet yaklaşımları üzerine inceleme ve pratik imkanlarını değerlendiriyor orada.

Üniversite sonrası ülkesine dönüyor ve hayalini gerçekleştirmen için harekete geçiyor. Spor Bakanlığı onaylı TVGF 3. Kademe Antrenörlük Diplomasını alıyor ve uluslararası fitness federasyonu IFBB’nin Weight Training Specialist eğitimlerini dereceyle bitiriyor.

İlk kitabı PODYUM GEREKMEZ’i 2012’de yayınlıyor ve kendi disiplin ekölü olan Fizik Rekonstrüktif uygulamasını detaylı bir biçimde anlatıyor bu kitapta: Beden Tiplerine Göre antrenman dizaynı olgusunu ve metabolizma üzerinde 21 günlük uygulamanın pratiğini yazıyor. PODYUM GEREKMEZ, siz bu yazıları yazılırken altı üniversitenin spor akademilerinde ders kitabı olarak okutuluyor.
Akademik eğitim seminerlerine devam ediyor, TEGV ve Koç Vakfının, HAREKETE GEÇ isimli İyi Yaşam Projesinde Çocuk Fitness Instructor’lığını yürütüyor. Türkiye’deki okulları dolaşarak çocuklara Orhan Abi olarak sarılıyor.

Şimdi İstanbul, MODA’da Iron&Breath Fitness Butique’te: Gelin adayları, anne adayları, anneler, çocuklar, sanatçılar ve sporcularla, her kesiminden gelen öğrencilerini ağırlıyor. Antrenman yapıp sohbet ederek limonlu zencefil içiyorlar hep birlikte.

Sabahları erken kalkıyor ve hayatın tüm verdiklerine dair Evrenin Ulu Mimarı Allah’a şükranlarını sunuyor. Araları iyi 🙂